Umowa zlecenia a umowa o dzieło – jakie kwestie należy uwzględnić?
Podpisanie umowy zawsze wymaga starannego przygotowania i uwzględnienia wszystkich ważnych kwestii, które pozwolą na poprawne funkcjonowanie stosunku prawnego. Bez względu oświadczenie majątkowe do urzędu skarbowego wzór na rodzaj umowy, warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami, aby uniknąć nieporozumień, a w skrajnych przypadkach, nawet sporów sądowych.
Umowa zlecenia
Umowa zlecenia jest stosunkowo popularnym typem umowy, stosowanym m.in. w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W ramach umowy zlecenia, osoba wykonująca zlecenie zobowiązana jest do wykonania przykładowe podanie o prace po angielsku określonej pracy lub usługi, zgodnie z instrukcjami zleceniodawcy. W zamian za swoje działania, otrzymuje wynagrodzenie podane w umowie, które może być w formie ryczałtu lub prowizji.
Ważne elementy umowy wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego za porozumieniem stron zlecenia to m.in.:
- przedmiot umowy – dokładny opis pracy lub usługi, którą ma wykonać osoba wykonująca zlecenie,
- cena i termin płatności – określenie, na jakich warunkach i w jakim terminie nastąpi wypłata wynagrodzenia,
- prawa i obowiązki stron – wymienienie wszystkich zobowiązań osoby wykonującej zlecenie oraz zleceniodawcy,
- warunki rozwiązania umowy – zapisy o trybie i warunkach rozwiązania umowy, jak również o ewentualnych karach za naruszenie umowy.
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenia, jest umową kontraktową. W ramach umowy o dzieło, osoba wykonująca dzieło (np. malarz, pisarz, programista komputerowy) zobowiązana jest do wykonania określonej pracy artystycznej lub naukowej. Za swoje działania otrzymuje wynagrodzenie w postaci tzw. honorarium.
Ważne elementy umowy o dzieło to m.in.:
- poprawny przedmiot umowy – dokładny opis dzieła, jakie ma zostać wykonane przez osobę wykonującą dzieło,
- określenie czasu realizacji dzieła,
- sposób i termin wypłaty honorarium,
- uzgodnienie sposobu doręczenia dzieła – sposób i termin dostarczenia dzieła zgodnie z zapisami w umowie,
- postanowienia dotyczące ewentualnych zmian w umowie oraz kary umownej w przypadku naruszenia umowy.
Podsumowanie
Zarówno umowa zlecenia, jak i umowa o dzieło, mają swoje słabe i mocne strony, dlatego warto znać charakterystykę obu typów umów przed podjęciem decyzji. Należy dokładnie uwzględnić kluczowe kwestie, tj. przedmiot umowy, cena i termin płatności, prawa i obowiązki stron, warunki rozwiązania umowy oraz ewentualne kary umowne.
Pamiętajmy, że w przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło, warto skonsultować się z ekspertem prawnym lub doradcą biznesowym, w celu dokładnego przygotowania i analizy umowy.